Awards

       

Year 2014

 

3rd Japan Creative Centre (JCC) Sustainable Fashion Design Contest

Top Three Winners: Chen Zhipeng

 

61st Cannes Lions

Bronze: Alair Qu

 

Audi Star Creation 2014

Grand Winner: Zhou Jun

 

BIG Toy Design Innovation Award 2014

Honourable Mention: Manaphol Buranasetakul

 

Bossini Design A Tee Campaign 2013

Grand Winner: Agnes Angelin Tjioe (Be Happy Theme)

 

Crowne Plaza Dressed to Rest Design Contest 2014

Grand Winner: Mai Takemori

 

IKEA Singapore’s Young Designer Award 2014

Grand Winner: Auradee Sae Lin

 

Made in India Competition 2014

1st prize winner: Namrata Kotwani (Home Accessories)

 

MIJF Jewellery Design Awards 2014

Grand Winner: Raksha Reddy (Necklace Category)

 

Safety@Work Creative Awards 2014

Gold Award: Ong Arief Wiranata

 

What’s New/Next 2014 by W Hotel

Jury’s Selection (by Editor-in-Chief of Vogue Thailand): Chawit Piroonhapat

 

Year 2013

 

Accessory Challenge in Collaboration with Melinda Looi by i.Materialise

Winner: Rachel Bridget Chee

 

AMICA Fashion Designer Competition 2013

Top 10 Finalist: Maria Valentine Lydia

 

Chokolaate Mother Daughter Competition

First Prize (Fantasy Theme Group Project): Suvini Dulara De Silva, Aelesha Ismail, Bloomy Seyana Gamage, Uvedha Kamalanathan and Dilshi Mallawarachchi

 

Corelle Art@Ambiente Contest 2013

National Winner: Juliana Evelyn

 

CPIB Poster Slogan Competition 2013

National Winner: Tanvi Purohit, Ottis Austin Angwyn and Vesatyo Herianus Jonly

 

Designed by You - The Next Credit Card” Design Competition 2013

Second Runner-up: Alexis Gabrielle Flores

 

Galgotias Group of Institutions: G. Quasar Annual Fest 2013, Debate Competition

Winner: Yogesh Sood and Ankur Deep

 

Intercollegiate Extempore Competition

First Prize: Areeb Mansoori

 

Intercollegiate Painting Competition

Second Prize: Pooja Bansal

 

Kraftangan Malaysia’s Batik and Fashion Competition

Winner: Norsharinna Norshaiddan

Consolation: Rachell Fernandez and NorSyuaida Mohd Nor; Iven Teh Yi Zhong, Ong Sue-Lyn and Yean Sheau Hwa

 

LightFORM Design Competition

First Prize: Yoyo Xu

Second Prize: Renee Zhang

 

Malaysia International Jewellery Fair - Jewellery Design Award 2013

Merit Award: Ye Tingting and Aisha Noor Fadhila Putri

Finalist: Stella Margaretha

 

Metro Outdoor Furniture Design Competition

First Prize: Leon Liu Zi Hua

Second Prize: Amy Zhang Yue

 

New Zealand Virtual Re-Start Fashion Competition

Winner: Kathryn Lagrosa Rao (Raffles Kuala Lumpur) and Phoebe Radcliff Reid (Christchurch Institute of Technology, New Zealand) Third Prize: Moto Keek Wen Han (Raffles Kuala Lumpur) and Hannah Shand (Massey University, New Zealand)

 

Ploy Saeng Festival #10 by Thailand Creative and Design Center

Work on display at national exhibition: Yolchanok Nutcharat

 

Prayatna (by Indraprastha Institute of Information Technology)

Second Prize: Eshant Baghla, Dennis Ahujha, Saurabh Kr Ariyan, Nikit Swaraj and Ruchir Agarwal

 

Safety@Work Creative Awards 2013

Silver Prize and Judges' Choice Awards: Soh Qiu Ling

 

Sakura Collection Students Awards 2013

Judge’s Special Award: Kelvin Tan Khai Wen

 

Samsung “Power of Possibility"

Jury’s Selection Team 1: Jonathan Ho Gwen Mark and Phudit Harncharoen

Jury’s Selection Team 2: Bunyawi Lappanichpoonpon and Tanasit Koshihadej

 

 

Year 2012

 

Accman School of Management: Aahan Annual Fest 2013

First Prize: Yogesh Sood

 

Art Competition for MRT Hoardings by Singapore Land Transport Authority

Merit Award: David Chandra and Priyatna Sungkono

 

Art of Everyday Competition 2012

First Prize: Felicia Gomedi

Merit Award: Kim Jung Eun

 

Audio Technica BLUEPRINT Competition 2012

Grand Prize: Angela Amanda Suwanda

 

Audi Star Creation 2012

First Prize: Roderic Wong

Audi Young Designer Award: Roderic Wong

First Place for People's Choice Award: Natalia Kiantoro

Finalists: Ling Siu Gin (Gynn Ling) and Vincent Wong

 

Ayahuasca Center Design Contest - USA

Second Prize: Jennifer Horne

 

Bridal Gown Design Competition

First Runner-up: Janice Cheong and Michelle Sue

 

 

Case Study Presentation: "Nokia's Performance In Rural Areas"

Presenters: Nupur Jain and Rishabh Mishra

Conference on Mobile Banking, Society for Education and Research Development, 28-29 Feb 2012

 

 

Conference Paper: "Comparative Study of Tourism Industry in India and Thailand"

Author: Kushal Joshi; Co-authors: Surender Kumar, Vaishali Agarwal, Pawan Gupta and Amit Tiwari

Presented at Second International Conference on Interdisciplinary Research and Development, Bangkok, June 2012

 

Conference Paper: "A Study of ICT and Economic Development in Asian Countries"

Author: Nikhil Khullar; Co-authors: Surender Kumar and Pawan Gupta
Presented at Second International Conference on Interdisciplinary Research and Development, Bangkok, June 2012

 

 

Conference Paper: "Determinants of Mobile Communication"

Author: Aditi Gupta
Conference on Mobile Banking, Society for Education and Research Development, 28-29 Feb 2012

 

 

Conference Paper: "Empirical Study on Penetration of Mobile Banking"

Author: Ashish Sharma
Conference on Mobile Banking, Society for Education and Research Development, 28-29 Feb 2012

 

Corelle - Plate Your Design Competition 2012

First Runner-up: Jacqueline Harliman

 

Creative Shoe Design Competition

Second Runner-up: Zoe Ng

Consolation: Irene Robinson and Rachel Fernandez

 

Degree Shows 2012

Jury's Selection Finalist: Pichaya Osothcharoenpol

 

Design a Moon Cake Box Contest

First Prize: Joanne Lee May Teng

Third Prize: Sherlivia Kurniawan

 

 

Doraemon Paper Craft Competition

Merit Award: Jeffry and Leng Xin Yi

 

Draw A Crab for Jumbo Competition

Winner: Gan Yi Mei

 

EcoChic Design Award China

First Prize: Joanne Gong Jia Qi

Most Promising Student Award: Cherry Yang Qi Ying

 

Ezecom Uniform Design

Winner: Ling Siu Gin (Gynn Ling)

 

 

Gap + Threadless Tees Design Challenge

Selected Artist: Joshua Lam

 

Gleneagles Hospital Kuala Lumpur International Lounge Design Contest

Winner: Tan Wai Lim and Chan See Ling

Second Runner-up: Neda Khansheybani and Chin Chee Chong

Finalists: Cindy Felicia and Venna Leo; Ngan Chee Hao, Ng Vee Peng and Christina Kemalasari

 

Hong Kong Designers Association (HKDA)’s Design Student of the Year 2012

Winner: Shiren Ho

 

HSBC Women's Champion 2012 Caddy Design Competition

First Prize: Michelle Darmawan

 

IEEE ALL India Young Engineers' Humanitarian Challenge 2012

Award Recipients for Project "ABIOT": Saurabh Kumar Ariyan and Nikhil Anmol

 

ILFORD Tertiary Students’ Photographic Competition

First Place: Matthew Tsang

 

Indomaret Shop Uniform Design Competition

First Prize: Maria Valentine Lydia

 

In Square Kiosk Design Competition

Finalists: Thanatcha Chaimala, Chao Tephabutra, Sarocha Prungkarn and Nopnapa Areevijittrakoon

 

JCC 2nd Sustainable Fashion Design Contest 2012

Third Prize: Petrick

Consolation: Yuan Xuan and Tran Quynh Tran

 

Kebaya Turun Temurun Fashion Design Contest by Tomei

Grand Prize Winner: How Pei Ting

 

Kronenbourg 1664 L’Aperitif Fashion 2012

Second Prize: Gynn Ling Siu Gin

 

Kronenbourg Fashion Design Contest

Winner: Gynn Ling Siu Gin

Finalist: Chia Yi Wen

 

Malaysian Footwear Design Competition

Most Promising Award: Roxanne Chen

 

New Generation Fashion Awards 2012

Winner (Diploma Category): Chan Man Chien

Winner (Degree Category): Andreas Dimeitri Pranoto

 

No Boundary Montage Photography Competition

Youth Category Award: Tay Hui Jie and Siripan Charoenjitsawat

 

 

Paper & Scissors Logo Design Contest - USA

First Prize: Kejal Diwakar

 

"Ploy Saeng" Festival by Thailand Creative and Design Center

Work was displayed at this large-scale exhibition: Pichaya Osothcharoenpol

 

 

PUMA Motorsport Red Cube Fashion Runway

Winner: Selvage - Onpimon Chavalitcheevin, Fong May Ee, Kathryn Lagrosa Rao and So Bu Yeow

First Runner-up: Dulce - Sim Shin Yu, Neng Zhen Yang, Lum Sin Yi and Jasay Garces

 

Reebonz “Pimp Our Vans” Design Contest 2012

First Prize: Sansiani Martin

Second Prize: Kevin Aderland

 

Rivalation’s Lady Gaga: Dress for a Funeral Design Competition 2012

First Prize: Medika Calevina and Grendy Julius

 

Safety@Work Creative Awards 2012

Youth Category Animation Award: Willy Putra, Jonathan Christopher Dana, Alexis Flores and Vincent Lau Sin Fatt

Most Judges' Choice Award: Fair Lin Rusli

 

Save The Dragon Tree Tote Bag Design Competition

Winner: Prisca Angel Mamahit

 

Singapore Jewellery Design Award 2012

Second Runner-up: Michelle Doho

 

Spark Competition 2012

Bronze Award: Biniya Arul Jothi

 

Sukishi Runway Project#1

First Prize: Ploy Rungsrithananon

Second Prize: Sutita Boonyuen

Third Prize: Heidi Kalapuro

 

The 13th Platinum Originality National University Students Graphic Design Competition

Finalist Award: Selly Nia

 

TNL Onstage Competition 2012

Best Design Award (best team): Mihara Jayalath, Samal Bandara and Pavitra Perera

 

Triumph Inspiration Award 2012

First Runner-up: Ku Te Hsun

 

ZeroOne Watch Projects

Winners: Amiga Sri-Isaraporn, Anyarat Tangphotthaweesuk, Apisit Srijarusroung and Akkaradech Bawornkul

 

 

Year 2011

 

2011 Furniture Design Awards Merit Award:

Samir Wadekar

 

2011 REDA Green Art Design Competition

First Award: Kelvin Wenas

Second Award: Wang Chenqing Huang Fan

Third Award: Elizabeth Huang

Minisha Aziz Sheween

Kerenna Trywahyuningsih Na

 

Alvotor.com T-Shirt Design

Winner: Sansiani Martin

 

Art & Building International Photography Competition

Highly Commended: Ho Quang Huynh

 

Audi Star Creation 2011

First Prize: Del Chen

 

Australian Wool Fashion Awards 2011

Raffles College Sponsored Scholarship: Tessa Simpson

2nd place, Evening Wear: Jessica Wainwright

Medal: Hoi Ling Tsoi (Crystal)

 

"Ban Pordee" Project by the Government Housing Bank

First Prize: Sasithorn Kawinchotihirun

 

Bumiputera Designers Association Award - Young Designer Search 2010

1st Runner-up: Annette Liew Foong Aun

 

Changshu Fashion Design Competition 2011

Third Award: Du Juan

 

China Cup

Men's Wear Golden Award (First Prize): Jack Zhou

 

Creative Sky Design Competition 2010 The Jury

Grand Prize: Wang Hao

 

Czech Republic Young Package Competition 2011

Works Worth Mentioning: Bui My An, Nguyen Thanh Phuong

 

Design for Singapore: National Day Parade Banner Design Competition 2011

Winners: Michael Leang, Piyatida Makagul

 

Estee Lauder Beautiful Earth Eco-Bag Design Competition

Grand Prize Winner: Goh Hun Siang

 

Evian "Live Young" T-shirt Design Challenge 2011

Winner: David Adi Chandra

 

Expressions of the Malayan Tiger by Maybank

Winner: Sashtri Vivekanandan

 

Fashion in Play 2011

Finalists (Best Runway Show): Chia Peiling, Chua Yuan Han, Timothy Ernest Kesuma, Sesarina Prameswari, Angeline Marshiella, Apriani Jayapranata

 

Fashion Reglammed! @ Wisma Atria 2011

Winner: Muhammad Firdaus Bin Mohd Aris, Aleksey Chigasov

1st Runner-up: Nesya Silviany Sendjaja, Christina Tanujaya

2nd Runner-up: Khoh Siow Lin, Lin Yu Jing, Michelle Onggo Wijoyo

 

Greg Parsons Award

Outstanding Professional Approach: Josephine Rozman

 

HSBC Women’s Champions 2011 Caddy Design Competition

Winner: Priyatna Sungkono

2nd Prize: Ng Shu Ling

3rd Prize: Sabrina Lau

 

International Design Awards 2011

Emerging Graphic Designer of the Year: Tiffany Chui

 

International Epson Pano Awards

5 Bronze Awards: Harshal Desai

 

iStyle Fashion KLIA 2010

2nd Runner Up: Vivienne Khong Zhi Yi, Daniel Lau Wee Liang, Lewis Foo Kiew Hong

Consolation: Brad Paik Seung-Ho, Goh Yen Yi, Ooi Yen Yon

 

Kronenbourg 1664 French Art of Pleasure Fashion Contest

Winner: Kuan Yit Ying

 

Land Public Transport Commission-MRT Logo Design Contest

Consolation: Matthew Yew Kai Bin

 

Malaysia International Jewellery Fair Jewellery Design Awards 2011

Finalist: Park Seoyun

 

Malaysian International Fashion Award

Kronenbourg Who's Next-Most Promising Designer of the Year 2011 Winner: Chan Man Chien

 

Malaysian International Fashion Award (MIFA) 2010 Winner

(Most Promising Designer of the Year): Silas Liew Chuan Min

Finalists (Most Promising Designer of the Year): Chow Yao Xian, Ooi Hau Yau

 

Marigold Peel Fresh Tetra-Pak Design Contest

Top Prize: Ng Shu Ling

 

Mercedes-Benz Stylo Emerging Designers Competition

Finalists: Chow Yao Xian, Lee Sook Yee

 

National Day Parade Flip Video Competition 2011

Winner: Cherlyn Ng Alexis, Flores Ho Jun Hui

 

Parkson Style Passport Visual Merchandising Display Challenge Grand Prize

Winner: Sashtri Vivekanandan Porchea, Gan Ee Ling, Siti Balqis Natasyrah, Annette Liew Foong Aun

 

Radiance Hospitality Group-ID Competition

Winner: Patricia Rimba Devina Setiany, Elisabeth Theng, Nicholas Wong, Demy Septiana

 

Red Dot Design Awards 2010

Concept Design Winner: Karan Gandhi Singh

 

Re-Style Design Contest 2011

The Most Popular Award: Wu Xintong

 

The Best Green Award

Wang Yiyi

 

The Best Design Award

Li Yichu

 

Rosemount Australian Fashion Week

Raffles Runway Show Participants: Byron McGilvray, Peggy Hartanto, Winston Tan, Hoi Ling Tsoi (Crystal), Erin Loh, Zhigang ‘Del’ Chen

 

Samsung Corby Colour Me Challenge

Winner: Sashtri Vivekanandan

 

Selangor Turf Club Horse Transformation Competition 2010

Winner: Alex Tan Yong Choon How Wei Zhong, Jamie Chua, Wan Shin, Miru Lim Siau Teng, Nick Ferranie Yaphari, Vince Chee Ven Hui

Merit Award: Carissa Janine Baker, Januar Rianto, Sashtri Vivekanandan, Tang Sing Kong, Wong Ze Aun, Yuliana Panjayana

 

Singapore GP Recycle Challenge 2010

First Runner up: Philippe Faure, Rohan Kumar Verma, Jil Lin Li

 

Star Creation-Audi Young Designer Award

Finalist: Stephanie Seow, Kuan Yit Ying

 

State Library of NSW Design Competition

Winner: Shahid Asif

 

Super Sticky Ties Unite by 3M Singapore

First Runner-up: Jacqueline Harliman

 

Sustainable Fashion Design Competition by Japan Creative Centre

Consolation Prize: Jennifer Purnomo, Nesya Silviany Sendjaja and Prisca Adeline

 

The 4th Mainland and Taiwan Strait Creative Space Design Contest

2nd Prize (Poster Category): Zhang Ying (Ann)

3rd Prize (Poster Category): Zhu Teng Biao (Edison), Liu Tong Tong (Felix), Liu Na (Candice) and Yu Ying Ying (Michelle)

3rd Prize (Product Design): Zhang Long Hui, Shen Jia Qi (Vincent), Xu Shi Wei (Roy), Li Dan Ni (Ada) and Li Wen Ting

 

Triumph Inspiration Awards 2011

National Winner (Singapore): Winnie Setio

Second runner up (Singapore): Sophia Eng

Finalists: Khoh Siow Lin, Stefani Koh, Nyat Mien, Ace Chia Xie Jie Ying, Kartika Sari, Nathaphol Sirivitpakdikul

 

Tropicana Life T-Shirt Design Competition

First Runner-up: Sashtri Vivekanandan

 

War of Designer

Top Honours: Sangay Negi

 

Your Postcard Perfect, Maritime Moments” Design Competition 2011

3rd Prize: David Adi Chandra

 

Your Singapore United Teddy Bear 2011

National Winner: Jacqueline Harliman

Honorary Mention: Seah Wei Wen Russell Gerard, Nur Irani Binti Abdul Rahman, Wee Choong Wee Leonard

 

YTL’s Climate Change Week Eco Tips Video Competition

Winner: Vince Chee Ven Hui, Alex Tan Yong Choon

 

 

Year 2010

 

2010 Australian Scholarship Winners for full-fee paying tuition fee for 3-year degree

Kate Doolan

Jesse Pracy

 

2010 Fashion Awards Australia

Gabriel Lee

Professional Designer (Racewear) Category

 

Aqua Pura Fina (Vietnam)

Best Collection

Gabriel Lee

 

Aquafina Pure Fashion 2010

Nguyen Quôc Anh V_ơng

 

Australian New Designer Online Awards 2010

Couture & Ready to Wear

Gabriel Lee

 

Asian Young Fashion Designer Contest Finals - Star Creation

Asia Top Twelve

Mia Meirong

 

Australian Wool Fashion Awards 2010

1st Prize (Tertiary Section)

Gabriel Lee

 

1st Prize (Woven Section),

2nd Prize (Bridal Wear Section)

Peggy Hartanto

 

Brazilian Chinese Hybrid Design Workshop

Honor Mention

Randolf Kho Kuang Cheng

Heatherm Huang

Adam Guo Hai Yang

Julia Schweighofer

Honey Xiajing

Fiona Yang

 

Bysi Next Top Stylist Competition 2010

Winner: Xara Lee Qianni

 

Finalists:

Melanie Aw

Anchal Sethi

Adeline Tjahja

 

Colour Solutions International Competition 2010

Winner: Cheryl Phua

Finalists: Naomi Annastasia Teguhputri

Monica Ivena Widjaya

 

Crowbar Awards 2010

Gold Award, Still Life, Nature and Landscape Photography Category:

Desai Shreyas Harshal

 

Silver Award, Documentary:Aries Mulung

Bronze Award, Packaging: Lee May Teng

Finalist, Packaging: Lady Michaela Faustine

 

Designerd 2010

Interior Design

Mr. Shyam Shanmuga

Nipun Agarwal

 

Product Design

Kaushik Patel

 

Fashion Design

Meet Parikh

Dhanisha Chheda

Riddhi Shah

Drishti Jaisingh

Roshni Manwani

Priyanka Haria

 

Graphic Design

Aangi Jain

 

Interactive Multimedia Design

J. Swaminathan

 

Fashion Marketing

Kriti Sud

Disha Mehta

Ayushi Nagori

 

Documentary Photography (Australia)

Academic Award in Excellence

Ursula Hechenberger

 

Electrolux "Design Lab" Competition

1st runner-up

Tanarat Kongsupasiri (Multimedia)

 

Fashion Exposed Event at Darling Harbour

Best Designer

Bradley Butler

 

Fashion Photography (Australia)

Academic Award in Excellence

Alessandro Viscontini

 

Hotel Uniform Scholarship Competition – Intercontinental Hotel Group

First Prize

Gu Qi Fan (Fancy)

 

HSBC Women’s Champions 2010 Caddy Design Competition

National Winner: Tiffany Chui

 

Hunter Douglas 24 Hours Challenge

Merit Award: Philippe Faure and Ploypalin Pdungsiriset (Product Design) and Ivan Wong and Stephanie Wallick (Interior Design)

 

Lane Cove Council Captured Photography Competition

First Place

Chloe Ferres

 

Lotto Design Competition

First Prize of Italian Trends Group

Cao Xue Dan

 

First Prize of the Sports Fashion Group

Liu Xiao Xi

 

First Prize of the Freedom Group

Yang Pei

 

Manhunt 2010 Styling Contest

Winner: Xara Lee Qian Ni Corrine Khuan Melanie Aw

Second runner-up: Sarah Chen Katrin Emmerich Vandena

 

Miami Fashion Week Student Designer

Top 5 Finalists: Ngoc Nho Anh (Alex)

 

Nike Spring/Summer 2010 Stylist Challenge

Winner: Xara Lee Qian Ni

Finalists: Melanie Aw Anchal Sethi Sarah Chen

 

Orchard Central Qi Pao Design Competition 2010

Winner: Aleksey Chigasov

Second runner-up: Vivian Mazuki

Finalists: Lydia Hauw Doris Ku Te Hsun Chiang Xiao Jun

 

Photography Competition @ City of Thousand Pines

CATEGORY 1: Nature (Landscape, Scenery, Sunset, Sunrise)

1st Prize: Gian Thanh The Phong

2nd Prize: Tran Quang Huy

3rd Prize: Nguyen Duc Binh Minh

 

CATEGORY 2: Structure (Buildings, Pagoda, Monuments)

1st Prize: Huynh Ho Quang

2nd Prize: Tran Quang Huy

3rd Prize: Andrew Sadler

 

REDA Green Fashion Re-usable Bag Competition

Champion Wang Yu Heng

 

Saatchi & Saatchi’s New Directors’ Showcase

Finalist: Serene Teh

 

Singapore Jewellery Award 2010 Winner,

Category C: Rebecka Varrovzos

Finalists, Category A: Faure Phillipe, Rebecka Varrovzos and Syerin Altriena Tjandra

Finalists, Category B: Faure Phillipe and Theresa Maharani Dewi Kurnya

 

Sloggi Love World Event

Winner:

Cindy

Ratu Wenley Intan

Ninarennay Elvid Handoyo

Ericsson Lin Zhou Ling

 

Participating Teams:

Zhang Xiao Qing

Natasha Paramita Winduro

Sandra Amalia Tjondro

Yu Thanda Myint

Anissa Mirabel

He Shisi

Dinh Thi Anh Thu

Sang Mei Mei

Shalini Gupta

Lai Boon Hoo

Sandar Aung

Sayaka Ishizaki

 

Triumph Inspiration Award 2010

National Winner: Grace Eliana Sugiarto

First runner-up: Foo Jia Wen

Second runner-up: Sandar Aung

Most Popular Design Award: Zhang Xiao Qing

Finalists: Cindy

Thenmoli D/O Selvakumar

Steffya Xie Lu Fan

Carol Teh

Karina Tanuwijaya

Ratu Wenley

Sandra Amalia Tjondro

 

Young Fashion Designer Contest

Winner: Kiattikorn Charoenpanich

 

International Aperture Awards 2010

Abstract/Illustrative Category

2 Silvers, 1 Bronze: Harshal Desai

 

Landscape Category Bronze: Harshal Desai

 

“Taste of Style” fashion design competition 2010

Top 3

Denise Ng

Del Sol Razo Abegail

 

Year 2009

 

‘Do-it-with-Denim’ 2009

Gabriel Lee

Award: Finalist

 

2009 G-MAGICCUBE Award

Vivien Li Wen Jian

Award: Excellent Award

 

2009 Mural of Survivorship Art Competition

Chloe Ferres

Award: 3rd Place Winner, People’s Choice Award Winner

 

2009 Tertiary Student's Competition in Digital Inkjet Imaging and Black & White Photography

Chloe Ferres

Award: 1st & 2nd Place (Photographic Category), 2nd Place (Digital Category)

 

Aquafina Pure Fashion 2009

Chen Xiao Yi, Shawn

Award: Best Collection

 

Conqueror Image Design Contest 2009

Gold Award: Kho Kuang Cheng (Randolf)

 

Yang Jing Feng (Amy)

Award: Bronze Award

 

Design excellence Award 2009

Gabriel Lee

Award: Most outstanding Major Studio Project

 

Greg Parsons Award 2009

Chloe Ferres

Award: Outstanding Professional Approach

 

MTV MID 2009

Heatherm Huang He

Bean Zhang

Ariel Wei Hsiao Tzu

Alice Hsiao Mien Ting

Parkard Li Qi

ZMZ Zhu Min Zhang

Casey Gao Zhu Yu

Diego Xu Si Yuan

Davy Hua Yun Hao

Valerie Sun Xiao Yu

Award: Winner

 

Talented Applicant 2009

Luu Hong Anh

Award: CEO

 

Tessuti Awards 2009

Gabriel Lee

Award: Smart Daywear

 

Crowbar Awards 2009

Metta Setiandi Category: Film (Documentary) (Title: One Day with Uncle Jin)

Award: Gold

 

Peter Oh, Rita Chen, Gery Chandra

Category: Typography (Title: Connection)

Award: Silver

 

Metta Setiandi

Category: Narative Photography (Title: One Day with Uncle Jin)

Award: Bronze

 

Joey

Category: Still Life, Nature & landscape Photography (Title: House)

Award: Bronze

 

Eunice Hu Xuan Yi

Category: Film Craft: Art Direction (Title: Diary)

Award: Bronze

 

Metta Setiandi

Category: Experimental / Conceptual Photography (Title: Paper, Shadow and Curves)

Award: Bronze

 

Octavia Soebiyanto

Category: Editorial Publication (Title: Across Singapore)

Award: Finalist

 

Octavia Soebiyanto

Category: Design- Editorial Publication (Title: Tranquility)

Award: Finalist

 

Kenji Wong

Category: Film Craft: Animation (Title: Paper Love)

Award: Finalist

 

Joey

Category: Still Life, Nature & landscape Photography (Title: Boat)

Award: Finalist

 

FutureTalent Awards 2009

1st Runner Up: Eva Sunarya & Irene
2nd Runner Up: Cindy Anggono & Chrestella Setiyadi

 

Animania Animation Competition 2009

Champion: Nguyen Doan Bao Toan, Toni
1st Runner Up: Rajat Sharma

 

Triumph Inspiration Award 2009

Champion: Nguyen Doan Bao Toan, Toni
1st Runner Up: Rajat Sharma

 

Animania Animation Competition 2009

National Champion: Ada Yeong
1st Runner Up: Nicole Wong
2nd Runner Up: Reinard Grevin

 

Mercedes-Benz STYLO Young Designer Award 2009

2nd Runner Up: Joe Chia Han Yian

 

Heering Accessorize 2009 World Championship

Finalist: Tran Huynh Phuong Ngoc My

 

9th International Seoul Beautiful Bench Competition 2009

Bronze: Kankariya Gaurav Kiran

 

Singapore Jewellery Award 2009

Winner, Category B: Rebecka Varrovzos
Winner, Category C: Rebecka Varrovzos
Finalists: Syerin Altriena Tjandra; Melissa Juwono; Putri Anindita

 

Pearl Essence Jewellery Design Award

Finalist: Helen, Feng Feng

 

FL!P Challenge 2009

Finalists: Shim Won Jun and Zavini Binti Jainudeen

 

 

Year 2008

 

FutureTalent Awards 2008

Winner: Nadia Ardiansyah & Fiona J. Luigiparana

2nd Runner Up: Phan Nhat Linh & Andreas Setiawan

 

"No Time"- Antalis 2008 Student Calendar Competition

Finalist: Julian Tan

 

D&AD Global Student Awards 2008

Danis Sie (2008) – list In Book
Khendi (2008) – list In Book

 

General Electric- Corporate Publication

Winner: Hana Estiti Murdiyarso ; Cecilia Puspita Sanjaya ; Theresia Intan Widowati

1st Runner Up: Eric Wibowo ; Ching Teng Shang ; Tao Yu Wen ; Patricia Handoko

 

UNIVERSE Design Competition 2008 – 3rd Edition

Bronze: Peter Oh

 

Adobe® Design Achievement Awards

Finalist: Octavia Soebiyanto

 

Crowbar Awards 2008

Danis Yulianto Hadi (Finalist)

Editorial Publication Category, Title: Clonewar

Typography Category, Title: The Sans Exhibition

 

Khendi Lee - Ambient Media Category, Title : 150 Crimes a Minute

Metta Setiandi (Finalist)

Fashion & Portrait Photography Category, Title: Uncle Jin

 

Canon Logo Design Competition

1st Runner Up: Tjan Yunita

2nd Runner Up: Michelle Koh

 

Animania 2008

“Choices” by Rajat Sharma (Champion)

“The Survivor” by Nguyen Doan Bao Toan, Toni (1st Runner-up)

“Rainforest & Global Warming” by Siswanto Budi Cahyonos (2nd Runner-up)

“Cycle” by Li Yi Yi, Alpha (Finalist)

“Panadol Extra” Ridwan Kamil Hakim (Finalist)

 

myiClassic Design Awards 2008

2nd Runner Up: Debby Wijaya

Merit Award: Iwan Sutanto

 

KK Breast Cancer Support Group Logo Design Competition

Winner: Pham Phu Duc Kira

 

Triumph Inspiration Award 2008

• Afton Chen (National Winner)

• Wong See Fei, Joyce (1st Runner Up)

• Jiang Ying, Alice (2nd Runner Up)

 

From Bedroom to Runway Collaboration with Centrepoint, Robinsons and RDI

• Shannon Lee Le Quan (Winner)

• Ega Rismaladewi (1st Runner up)

• Lim Kah Ying (2nd Runner up)

 

Fashion Designer wins at Crocs™ Design Competition

First Prize Winner: Maria Gavrilla Hernicka

 

Park Hotel Group ‘Christmas By The Park’ Design Competition

Winners (Group 1):

Nikita Andriani

Melissa Lie

Fidela Maidaina

 

Winners (Group 2):

Tran Ngoc Uyen Mi

Tran Trong Duc

Katherina

Lynette Neo Ai Lin

 

Junior Home Decor

Participant: Daniel Tiong Huo Chuong

 

The Happy Office Design Competition 2008

Merit awards: Nguyen Pham Thuy Phuong, Aren Ng Hui Xian, Jess

 

‘Groom My School’ Interior Design Challenge at Okto Channel

Participants:

Daniel Tiong Huo Chuong

Akshay Devaprasad

Ivan Wong Chee Yan

Theresia Rusady Goey

 

Rotary Jewellery Design Award 2007/08

Liza Swandayani (Category B Winner)

Agustinus Leo Saputra (Category C Winner)

Syerin Altruena Tjandra (Category C Winner)

 

Grossé Jewellery Design Competition 2007

2 of the top 10 Finalists - Ms. Syerin Altriena Tjandra and Ms. Melissa Juwono

 

Furniture Design Award (FDA) 2008

Eric Lim received the Merit Award for his design entitled “Urban Pulse”

 

Most Hip Costume @ Millenia Walk

Team 1 Melissa Wang Trisha Khor

Team 2 Chong Qing Hwa Tan Hui Yan

Team 3 Sri Purnama Marsha Wijaya Florentina Purnamasari Indrawan Jasmine Lin

Team 4 Rebecca Ong Regina Ong Ruby Wong

 

MUJI Autumn Window Display Competition 2007

Winners: Teo Khai Yuan Chan Miao Ying

 

Runner Up: Ong Choon Yen Yuky Stephanie Loh Boon Pin, Harrod Rithma Suryadinata Sujoso

 

Fashion Challenge at Vasantham Central 2008

Sarala (Champion)

 

Year 2007

 

FutureTalent Awards 2008

MJSA Vision Award Design Competition 2007 (Student Category)

Raffles Design Institute, Singapore First Prize: Stefanie Kristanto

 

CapitaLand Crème Awards 2007

Raffles Design Institute, Singapore

 

CITIGEMS

Winner : Evelyn Fransiska

1st Runner up : Stefanie Kristanto

2nd Runner up : Agustinus Leo Saputra

 

Perlini’s Silver

Winner : Ivan Yahya Adhiteja

2nd Runner up : Stefanie Kristanto

 

SK Jewellery

Winner : Liza Swandayani

1st Runner up : Agustinus Leo Saputra

2nd Runner up : Stefanie Kristanto

 

Charles & Keith

Winner : Melissa Juwono

 

bYSI

Winner : Vonny Imelda

1st Runner up : Reanna Qiu Xu Xuan

2nd Runner up : Reanna Qiu Xu Xuan

 

Singapore Furniture Industries Council (SFIC) ‘Green’ Furniture Competition 2007

Raffles Design Institute, Singapore

Merit Award (Student Category): Jeth Koh Jie Li

 

Crowbar Awards 2007

Raffles Design Institute, Singapore

Silver, Art Direction & Typography Category: Elsa Kurniawati

Bronze, Experimental Photography Category: Wira Harjanto

Finalist, Illustration Category: Gautam A Gajbar

Finalist, Experimental Photography Category: Shamoon Sabig, Wafi Yusof, Chan Phuay Eng, Fiona J. Luigiparana, Evana Mulyono, Lianna & Himawan

 

Women’s Weekly Lingerie Awards Runway Fashion Show 2007

Raffles Design Institute, Singapore

Winner: Robin 1st Runner up: Rinindita Suhendrato

2nd Runner up: Dewi Asthari

 

Vodafone id Dunedin Emerging Designer Awards 2007

Raffles Design Institute, Singapore

Finalist : Elvin Tan

 

Urstyle@AMK HUB Fashion Contest

Raffles Design Institute, Singapore

Casual Wear Category Winners: Elvi Wijaya Wong & Nindya Arestra Kirana

Sports Wear Category Winner: Chong Qing Hwa & Tan Hui Yan

Office Wear Category Consolation: Sarala Kumari Vijayakumar & Cai SuJuan

Consolation: Hoong Yun Wei & Elaine Tan Yun Yie

 

MUJI Spring Window Display Competition 2007

Raffles Design Institute, Singapore

Winners: Natasya Makmur, Vindy Kurniawan, Natasya Ku, Lydia Winata & Stella Wendeline

2nd Prize: Hoong Yun Wei, Ong Mei Yan (Katherine), Ong Yin Zhang Angela & Tan Yun Yie Elaine

3rd Prize: Chong Qing Hwa, Samantha Chen & Tan Hui Yan

 

Ministry of Health Design Competition 2007

Raffles Design Institute, Singapore

Winners: Stefany Halim, Ho Christine Alexander & Clarissa Vania Wibowo

1st Runner up: Janet Chua Co, Phung Xuan Nam & Michelle Natalie Sulisto

2nd Runner up: Fatmawati Tio, Kenny Randini & Laurentia Jessica Pranata

3nd Runner up: Sisca Wijiaya Limantara, Dewi Purnama & Felesia Natalia

 

Wacoal Sorci-age Room Design Competition 2007

Raffles Design Institute, Singapore

2nd Runner up: Ms. Michelle Gosal Go

 

Malaysian Young Designer Competition (MYDC) 2007

Raffles Design Institute, Kuala Lumpur

Winner & Total Look Award: Yee Kar Juen

 

MODA Show 2007

Raffles Design Institute, Kuala Lumpur

Best Outfit Award presented by Belvedere Vodka: Winson Tan Kim Ee

 

Nokia L’Amour Accessory Competition

Raffles Design Institute, Kuala Lumpur

1st runner up: Karen Chong Chin Fei

Consolation: Su Hui Yan

 

Asian Young Fashion Designer Competition 2007

Raffles Design Institute, Shanghai Finalist: Davidson & Li Ying

 

Pasteur Health Research Foundation Logo Design Competiton 2007

Raffles Design Institute, Shanghai

Winner: Emma Jia

 

China Cup National & International Awards 2007

Raffles Design Institute, Shanghai

Best Craftsmanship Award (East/North East China Final): Natalie Shu

Best Fabric Award & Excellence Award (International Final): Suzana Margareth

Gold Prize for Men’s Wear Category (East/North East China Final & International Final): Lulu Wang

Silver Prize & Excellence Award (East/North East China Final): Lydia Liu

Excellence Award for Women’s Wear Category (East/North East China Final): Wang Lu